Gündem

BİST100 endeksi

Piyasa gündeminin çok yoğun olduğu haftaya başladık. Hafta sonu G7 Zirvesinden çıkan Çin kararları, Çin’in bu kararlara karşı yaptığı açıklamalar endişe yaratsa da, tüm dünyada aşılanmanın hızlanması risk iştahını destekliyor.

Yurtiçi piyasalar Türkiye ile Çin arasındaki Swap Anlaşmasının 6 milyar dolara yükselmesi ve dün başlayan NATO Zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmeden olumlu görüşler çıkacağı beklentisi ile endeksi haftaya pozitif başladı. Piyasa açılışının ardından NATO tarafından Çin ile ilgili yapılan açıklamalar BİST100 endeksine satış getirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve ABD gibi bazı NATO müttefiklerinin Afganistan’da bulunan havaalanı gibi kritik altyapıların sürdürülebilir olması için doğrudan diyalog halinde olduklarını söyledi. Stoltenberg Çin ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, ‘Çin’in yükselişine bir ittifak olarak birlikte cevap vermeye ihtiyacımız var’ dedi. BİST100 endeksi Dolar / TL’nin de yukarı yönlü seyri sonrası endekse gelen sert satışlar ile %0,45 oranında düşüşle 1.454 seviyesinden tamamladı. Spor sektörü payları %3,58 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %2,36 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL haftaya geri çekilme ile başlasa da ABD 10 yıllık faizlerinin yükselmesinin de etkisiyle günü 8,40 seviyesinden tamamladı. Güne ise kur 8,47 seviyesinden başlıyor. Erdoğan – Biden açıklamaları dikkatle takip edildi. Özellikle Çarşamba günkü Fed Faiz Kararı ve Perşembe günü açıklanacak TCMB faiz kararı kurdaki yön hareketinin faktörlerinden olacak. Dolar / TL’den teknik olarak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8,50 – 8,55 direnç seviyeleri olarak ön olanda olurken, geri çekilmelerde ise 8,40 – 8,28 seviyeleri yakından takip edilecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri