Gündem

Bilim Kurulu üyesi: Haziran başında rahatlama olabilir

Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Serhat Ünal, virüsün Türkiye’ye diğer ülkelere göre daha geç geldiğini, bundan dolayı çok önemlikazanıldığını söyledi.

SOSYAL MESAFE ÖNEMLİ

Koronavirüs’e karşı mücadelede en önemli önlemlerden birisinin elleri sık yıkamak olduğunu vurgulayan Ünal, “Ellerinizi sık sık yıkayın, olmuyorsa el dezenfektanı kullanın, olmuyorsa kolonyayla temizleyin. Kalabalık yerlere girmeyin, aranızakoyun. Bulaşma zinciri en net nasıl kırılır? Bir araya gelmemekle, evden çıkmamakla, sonra elini temizlemekle. Çünkü eline bulaşsa bileyıkarsan buradan kırdın zinciri” diye konuştu.

HAZİRAN BAŞINDA…

Ünal, verilerden yola çıkaraksayısında tepe noktasına neulaşılacağına yönelik bilimsel hesaplamalar yapılabildiğini, ancak bunların hepsinintahminlerden ibaret olduğunu kaydetti. Ünal, virüs tehlikesinin neortadan kalkacağına ilişkin kendi tahminini ise şöyle açıkladı:

“Vatandaşlarımız her şeye çok riayet ederse, evden çıkmazsa, ellerini yıkarsa,destek orada, kilit nokta orası, yani bu benim kişisel tahminim böyle giderse yaz ayları civarında, yaz aylarına gelirken bir rahatlama olacağını umuyorum. Tabi kalbimin bir köşesi böyle olsun istiyormümkün olduğu kadar sıyrılıp baktığımtedbirler çok iyi olmak kaydıyla inşallah haziran başına falan bir rahatlama olacağını umuyorum.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KONUSU

Çin’den sonra en çoksayısının görüldüğü ülkeler olan İtalya ve İran’da sokağa çıkma yasağının, ilk vakanın ortaya çıkmasından yaklaşık 15 gün sonraedildiğinin hatırlatılması ve Türkiye’de sokağa çıkma yasağı kararı alınması ihtimalinin sorulması üzerine Prof. Dr. Ünal, şunları kaydetti:

“İran ile İtalya ile karşılaştırmak çok doğru olmayabilir. Oranın dinamikleri başka, daha erken girdi, artı İtalya dünyadaki yaşlı nüfusu en yüksek olan ikinci ülkedir. Ölümlerin yüksek olmasınınolduğunu anlayabilmek lazım, her ülkeyi takip ediyoruz. Oradan alacağımız dersler var,hangi basamakta hangialınacak meselesi Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğunda. Ona danışman gibi çalışan Bilim Kurulu var. Bilimsel veriler değerlendiriliyor,bu sonunda devletin verebileceği bir karar. Gerektiğimutlaka alınır. Önümüzdeki günler gösterecek. Vaka sayısı önemli faktörlerden biri,ülkenin dinamikleri, benim aklımın ermediği ekonomik faktörler gibi başka bir sürü faktör var. O yüzdenbir karar değil.”

EVDE KAL UYARISI

Virüsün yayılmasını engellemek için vatandaşlardanolmadıkça evden dışarı çıkmamalarını isteyen Ünal, “Evden dışarıya çıkıyorsan ondan sonra getirdiğin paketi istediğin kadar sabunla yıka. İşte yaşlılarımıza yasak getirildi. Niye getirildi? ‘Yaşlıları sevmediğimizden’, ‘dışarıda dolaşmasın’ diye değil, onların canını korumak için getirildi. Çünkü çok net, hangi ülkeye bakarsanız bakın 65 yaştan sonra ölüm oranları artıyor. Bütünenfeksiyonlarda böyledir bu zaten” dedi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri