Genel

Bazalt Taşı

Bazalt taşı, çoğunun plajiyoklaz, piroksen minerallerinden oluşan ve çok yaygın olarak bulunan bir kayaç türüdür. Bazalt taşı lav akışı gibi ekstrüzyon kayası olarak da şekilleniyor. Bazalt taşları gabro taşları familyalarından gelen bir taştır. Bazalt taşların en önemli özelliği volkanik kayaç türü olmasıdır. Yanardağların püskürtmeleri sonucunda oluşmuş diğer taşlara göre sert bir yapıya sahiptir. Aldur Madencilik Sanayi Limited Şirketi 1993 yılından beri madencilik ve doğal taşlar sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak İzmir ve Manisa gibi illerde bazalt ocağı bulunuyor.

Bazalt – Oluşma Alanları

Yeryüzünde en çok bazalt kayasının oluşturduğu yerlerde bu kayaç türüne rastlanıyor. Özellikle yanardağların püskürtmesi sonucunda oluşabiliyor. Dünyanın birçok yerinde ve okyanus ortalarında bulunabiliyor. Ülkemizde pekçok şehirden çıkartılan bazalt taşları aynı zamanda en çok üretilen doğal taşlar arasında yer alıyor. Sert ve dayanıklı olmasını yanında bazalt taşları siyah renkli, yapı olarak olarak ağır bir dokuya sahip olmasından dolayı inşaat sektöründe çok kullanılıyor. Bazalt taşlarının yoğun olan bölgelerde aynı zamanda bazalt madeni de bulunuyor.

Bazal Taşı Hangi Alanlara Kullanılır?

Yapı ve inşaat sektörünün vazgeçilmez unsuru olan bazalt taşları en çok kullanılan taşlar arasında yerini alıyor. Günümüzde Aldur Madencilik firması tarafından çıkarılan taşlar maden sahası alanında bulunan bazalt ocaklarında işlenerek kullanılacak hale getiriliyor. Bazalt taşları yer döşemeleri, merdivenler, basamaklar, kaplamalar,duvarlar ve hatta köprülerin yapımında da kullanılıyor. Ayrıca hediyelik eşya ve süs bibloların kullanımlarında da hızlıca artış görülüyor.

Bazalt Taşlarının Tercih Edilmsinin Nedenleri?

Türkiye’de bina inşaatlarında bazalt taşların kullanımı her geçen gün artıyor. Bina inşaatlarının dışında bazalt taşları aynı zamanda farklı yapımı alanlarında da kullanıyor. Özellikle demiryolu ya asfalt yapımlarında sıklıkla kullanılıyor. Birçok alanda kullanılan bazalt taşlarının tercih edilmesinin en önemli nedeni hiç kuşkusuz sağlıklı bir madde olması ve doğa koşullarında değişmemesi ile dayanıklı olması gösteriliyor.

Aldur Madencilik Tarafından Sunulan Hizmetler

Aldur Madencilik firması tarafından İzmir-Aliağa, Manisa-Muradiye, İzmir-Bergama bazalt maden sahalarından çıkarılan bazalt taşları aynı saha içinde bulunan maden ocaklarında işlenerek geniş bir ürün yelpazesiyle müşterilerine hizmet sunuyor. Bazalt taşlarından parke taşları, duvar taşları, mıcırlar, kumlar, granüller, bazalt tozları ve renklendirilmiş bazalt granüllerin üretimi yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri