Gündem

Ayhan Çekmez’den Yatırım Tavsiyeleri

Hemen her gün iki milyara yakın insan bu platformu kullanıyor ve ihtiyaçlarını bu sistem ile karşılamaya çalışıyor. Gelişmiş pazarlama teknikleri ile birlikte sok sayıda insan alışveriş için çevrimiçi hizmetleri kullanıyor. Üretici konumundaki firmalar, e ticaret ve e pazarlama ile uğraşan işletmeler bu hizmet sektörünün çok geniş bir bölümü bu pazardan istifade etmek için yoğun çaba harcıyor.

Bugün SEO ve SEM çalışmalarının bu gelişime sağladığı katkıyı araştırıyoruz. Kendi branşında uzman olduğunu düşündüğümüz www.hadraajans.com sahibi olan SEO ve SEM uzmanı Ayhan Çekmez, bu gün sorularımıza cevap verip bizi aydınlatacak.

— Ayhan Bey nasılsınız?

— Teşekkürler siz nasılsınız?

— Ayhan Bey bize internet, web siteleri ve SEO çalışmaları konusunda biraz bilgi verebilir misiniz?

— Bilgisayar, tablet ve telefon kullanımı, özellikle internetin gelişimi ile birlikte önemli oranda artış gösterdi. Artık insanlar ihtiyaçlarının neredeyse tamamını bu platformdan karşılamak istiyor. Haliyle hem hizmet hem de ticari açıdan web sitelerinin en mantıklı yatırım haline geldiğini görebiliyoruz.

 

 

— Peki, bütün web sitelerini kazançlı bir yatırım olarak görmek mümkün mü?

— Elbette ki hayır! Aslında bunu rakamlarla açıklamak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. 2012 yılında 700 milyon olan web sitesi sayısı 2014 yılında 900 milyona ve bir yıl sonra 2015 yılında 1 milyar 400 milyona yükselmiştir. Günümüzde ise bu rakamın 2 milyar civarında olduğunu söylemek mümkündür. Dünya nüfusunu kabaca 8 milyar olarak görsek bile, her dört kişiden birine 1 site düşmektedir, bu da çok yüksek bir rakamdır.

— Yani web sitesi sayısının fazla olduğunu ve bu fazlalığın gereksiz olduğunu mu söylüyorsunuz?

— Google arama motorunu düşünelim ve bu konuda kendimizden örnek verelim. Herhangi bir arama konusunda 1 milyon sonuç çıksa bile biz bunlardan kaçını değerlendirmeye alırız? Elbette ki ön sayfada bulunan birkaç seçenek bu sorunun cevabı olacaktır. Yani iyi bir SEO ve SEM çalışması yapılmış siteler her zaman avantajlı olacaktır.

— SEO ve SEM hakkında bizi biraz aydınlatabilir misiniz?

 

 

SEO Arama Motoru Optimizasyonu SEM ise Arama Motoru Pazarlama olarak açıklanabilir. Dijital Pazarlama tekniklerini de kullanmak sureti ile web sitelerinin trafiğini artırmak ve yeterli oranda geri dönüşüm sağlamak web sitelerinin ticari anlamda gelişimini mümkün hale getirmektedir. Böylelikle iş hacminin aynı zamanda siteler için reklam gelirinin artması mümkün olmaktadır.

E- ticaret sitelerinin gelişimi için yine aynı yöntemler kullanılıyor doğru mu?

— İmalat, hizmet, ticaret ve pazarlama konusunda bu yöntemler kullanılıyor ve bu konuda % 100 başarıdan söz etmek mümkün. İçerik pazarlama yöntemi ile hem doğru kitleye ulaşmak hem de müşteri isteklerini karşılayan bir sektör çalışmasından söz etmek mümkün. Özellikle de aradığını internette bulmak isteyen bir toplum düşünülecek olursa firmamızın vermiş olduğu SEO ve SEM hizmetlerinin yatırımcılar için önemli bir geri dönüşüm sağladığını söylemek mümkün. Teknik destek katkısı ile birlikte web sitelerinin kolay ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Böylelikle sitelerin ticaret hacmi yükselmiş oluyor.

— Son olarak bu işte kullandığınız unsurlardan biri olan tanıtım yazısı ve özgün içerik girişimci olan insanlar için ne anlam ifade ediyor?

— İyi ve amacına uygun bir SEO çalışması yapılabilmesi için özgün içerik ve tanıtım yazısı çok önemli konular bununla beraber uzmanların backlink konusunda yapmış olduğu çalışmalardan da söz etmek gerekir. Google ön sayfa ve ilk sıralara çıkmak ne kadar önemli ise burada kalıcı olmak yani devamlılık yine çok önemlidir. Firma olarak biz bu konuda müşterilerimize kaliteli ve garantili hizmet veriyoruz.

—- Bize verdiği bilgilerden dolayı Ayhan Çekmez’e teşekkür ediyoruz.

 

WEB SİTELERİ GÜVENİLİR YATIRIM UNSURLARI

Kendi marka devamlılığını takip eden çok sayıda firma ve girişimci olarak farklı sektörlerde hizmet veren çok sayıda kişi ve kuruluş adına buradaki çalışmaların çok önemli olduğunu söylememiz gerekir. Uzmanından aldığımız bilgiler ışığında bu çalışmalara olan rağbetin arttığını söylemek mümkün. E-ticaret sistemi başta olmak üzere internet sitelerine her geçen gün teveccühün arttığını burada söylemek mümkün görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir