istanbul masöz ankara masöz
Genel

AVUKAT ALPEREN CİHAN ÇETİNKAYA’DAN KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA AÇIKLAMASI

Kamulaştırma yetkisi olan bazı kurumların; KAMULAŞTIRMA İŞLEMİ YAPMADAN usul şartlarının neredeyse hiçbiri yerine getirmeden, taşınmaz sahiplerinin hiçbir izni ve rızası almadan ihtiyacı olan taşınmazlara ‘‘kamulaştırmasız’’ olarak el atmakta olduğunu söyleyen Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, bu el atmanın nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya ‘‘Kamulaştırmasız el atma ikiye ayrılmaktadır, birincisi fiili el atma; ikincisi ise hukuki el atmadır. En basit haliyle örnek vermek gerekirse; bir arazinize izniniz dışında okul yapılmışsa bu fiili el atmadır, okulu henüz yapmayıp buraya okul yapılacaktır şerhi koymak ise hukuki el atmadır.’’ dedi.

Kamu kurumlarının, çeşitli belediye ve bakanlıkların taşınmaz ihtiyacı olduğunu belirten Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, ‘‘Bu gereksinimlerini aslında kamulaştırma yaparak gidermekteler ancak birçok kamu kurumunun yeterli bütçeyi ayırmak istememesinden kaynaklı olarak hiçbir ödeme yapmadan direkt işgal yoluyla bu arazileri kullanımını kısıtlamaktadırlar. Taşınmaz sahiplerinin arazileri üzerinde ‘yeşil alan, park alanı, cami alanı, okul alanı’ vb. şerhler işlenerek, bu özel mülklerin kullanımı kısıtlanmakta ve satışı engellenmektedir. Bu da özel mülkiyet hakkının ihlali demektir. Maalesef ki Türkiye’deki arazilerin çoğunun durumu bu şekildedir ve arazi sahipleri bunu davaya konu etmediği sürece buradaki haklarını alabilmeleri de pek mümkün gözükmemektedir.’’ dedi.

HAKLARINI ALABİLMELERİ İÇİN DAVA AÇMALARI ŞART

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, Türkiye’de benzer durumda olan on binlerce kişi ve şirketin olduğuna işaret etti. Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, ‘‘Bu davaların kazanılma ihtimali oldukça yüksektir, hatta neredeyse kesin gibidir ancak burada teknik şartlar ve mülk sahibinin avukatının emsal araştırması çok önemlidir zira aynı arazi içerisinde aynı metrekareye sahip kişilerin farklı tazminat almalarını belirleyen husus kişinin avukatıdır. Bu nedenle güvendikleri ve bu alanda uzman bir avukattan destek alarak mutlaka suretle dava açmalarını tavsiye ediyoruz.’’

ALPEREN CİHAN ÇETİNKAYA KİMDİR?

Alperen Cihan Çetinkaya, 2014 yılında Strasbourg Schuman III Hukuk Fakültesi ve Selçık Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Junior Chamber International ve Business Week tarafından 2013 ve 2014 senelerinde ”Türkiye’nin en başarılı 10 genci ” arasında gösterildi.

2016 yılında İzmir’de serbest avukatlık yapmaya başlayarak meslek hayatına adım attı. Gayrimenkul hukuku, ticaret hukuku, aile hukuku ve medya hukuku gibi alanlarda uzmanlaşan Çetinkaya, kamulaştırmasız el atma davalarında birçok emsal karara imza atmış ve 2019 yılında ‘‘Yılın En İyi Kamulaştırmasız El Atma Avukatı’’ ödülünün sahibi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.