istanbul masöz ankara masöz
Genel

Avrupa’da Satış Yapmak

Gerek dövizin Türk lirası karşısında değer kaybetmesi gerek pandeminin e-ticarete büyük ivme kazandırması gerekse Türk sanayisinin tecrübesinden faydalanmak isteyen girişimciler Avrupa’da ve ABD’de satış yapmak istiyor.Fakat bu ticaretin önünde Avrupa’ya ihracatın maddi yükü, Avrupa’da reklam maliyetlerinin TL ile kıyasla ağır yükü, bir de üstüne yazılım maliyetleri binince Avrupa’da satış yapmak çok zor olabiliyor.

Avrupa’da ve Türkiye’de kolayca satış yapın sloganıyla göze çarpan FFF (Fe&Male Fashion Factory) kurucusu Fatih Doğan ile bunu nasıl başardığını konuştuk:

Öncelikle Avrupa’da satış yapabilmeniz için satacağınız ürünlerin kargo ile azami sürede alıcıya ulaştırmanız gerekiyor. Ardından Türkiye’deki gibi değil kapıda ödeme sistemi çok yaygın ve aktif.

Kapıda ödeme sistemini kurmanız gerekiyor. Gene aynı şekilde Türkiye’de kullanılmayan paypal gibi ödeme yöntemlerinin tamamını aktif etmeniz gerekiyor.Tabi tüm bunlar için şirket kurulması gerekiyor. Şirket açılışı yaptıktan sonra vergi ve kargo gibi maliyetleriniyi hesaplanması gerekiyor. Satışı biraz gecikince depo maliyetleri ürünlerde öngörülemeyen gider olarak göze çarpıyor.

İşte tam burada FFF (Fe&Male Fashion Factory) devreye giriyor. Dijital şubelerimizin fffmall.bg ve fffmall.de üzerinden oluşturdukları siparişleri satışını yaptığı müşteriye azami sürede ulaştırıyoruz. Üstelik şubelerimiz ürünün müşteriye ulaşması,vergi ve diğer tüm prosedürlerle uğraşmıyor. Onlar sadece ürünün satış fiyatı üzerinden kazanacağı net kârı biliyorlar. Dijital şubelerimiz satışlarını genellikle sosyal medya reklamlarıyla yapıyorlar. Türkiye’de ürettiğimiz bir ürünü Avrupa’da satarken rekabet gücümüz olduğu için küçük reklamlarla mutlaka satış yapabiliyorlar. Bazı şubelerimiz iste Türkiye’deki trendyol tarzı Pazaryerlerine Amazon, ebay, etsy ‘de ürünlerimizi yayınlıyorlar ve kolayca satış yapabiliyorlar. Üstelik bu pazaryerlerine şubelerimiz ürün yayınlamayı onlara verdiğimiz web sitesi üzerinden entegrasyonla yapıyorlar. Stok ve diğer açıklama bilgilerinin otomatik takip edilebilmesi için.

Sözlerine son verirken FFF (Fe&Male Fashion Factory) olarak Avrupada satışlarımızın yanısıra Amerika’da da 2022 ortalarında satışlara başlamak için çalıştığını belirten Fatih Doğan, dijital bayileriyle birlikte Avrupa’da satış yaparak ülkemize bol döviz gelmesi için mücadele ettiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.