Gündem

Avrupa’da korona salgını Schengen’i vurdu

Avrupa’da hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle çoğu Avrupa ülkesinin sınırlarını kısmen veya tamamen kapatması, Avrupa Birliği’nin (AB) temelini oluşturan ve serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması’nı tehdit ediyor.

Dünyada, koronavirüs tanısı konan kişilerin sayısı 200 bine yaklaşırken, bu krizin “merkez üssü” haline gelen Avrupa, salgının yayılmasını önlemek amacıyla tedbirlerini artırmaya devam ediyor.

SINIRLARI KAPATMA KARARI

Avrupa’daki bazı ülkeler, virüsün yayılmasının önüne geçmek için sosyal hayatı durma noktasına getiren “tecrit kararları” alırken, önlemleri sınırlarını kapatmaya kadar genişleten ülkeler de bulunuyor.

Sığınmacı krizi nedeniyle 2015’te çetin sınavdan geçen Avrupa ülkeleri, AB projesinin temelini oluşturan Schengen Anlaşması’nı askıya alarak sınırlarını kapatma kararı almıştı. Serbest dolaşım sağlayan Schengen, şimdi de koronavirüs tehdidi altında.

AB’nin dün aldığı üçüncü ülke vatandaşlarına 30 günlük “seyahat yasağı” uygulaması, üye devletlerin sınırlarını sadece içeriye değil dışarıya da kapattığı anlamına geliyor.

ALMANYA, FRANSA, İSPANYA

Almanya, Danimarka, Lüksemburg, Fransa, Avusturya ve İsviçre ile sınırlarını kapatacağını ancak ticari geçişlerevereceğini açıkladı.

Koronavirüsten İtalya’dan sonra enetkilenen Avrupa ülkesi İspanya da tümsınırlarını kapattı. Fransa ise sınırlarındaki kontrolleri sıkılaştırdı.

ÇEKYA, POLONYA, SLOVAKYA

Avrupa’da her geçen gün büyüyen koronavirüs korkusu, Çekya’nın 15 ülkeye sınırlarını kapatmasınaoldu.

Çin, Güney Kore, İran, İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda, Belçika, İngiltere, Danimarka ve Fransa’dan ülkeye girişler ile Çekya vatandaşlarının bu ülkelere seyahat etmeleri yasaklandı.

Ülkedeseyahat yasağı uygulamaya girerken, AB üyesi olmayan ancak Schengen sistemineolan İsviçre ve Norveç vatandaşları da Çekya’ya giremiyor.

Slovakya’da daseyahat yasağı yönünde bir uygulamaya karar verildi ancak bazı istisnalar sıralandı.

Polonya ise yabancıların ülkeye girişini yasaklarken, uluslararası hava veseferlerini durdurdu, sınır kontrollerine yeniden başladı. Polonya-Litvanya sınırında 60 kilometrelik araç kuyruğu oluştuğu belirtiliyor.

YUNANİSTAN, LETONYA, LİTVANYA

İtalya ve İspanya’dan uçuşları durduran Yunanistan, İtalya’dan feribot seferlerini askıya aldı.

Letonya, vatandaşı veyaizni bulunmayan herkese, Litvanya da tüm yabancılara sınırlarını kapattı.

DANİMARKA, NORVEÇ, HOLLANDA

Sınır kontrollerine başladığını duyuran Norveç, Oslo Havalimanı’na gelen İskandinav ülkeleri dışındaki yolcuların kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Danimarka, 13 Nisan’a kadar kapılarını tüm turistlere kapatırken, Danimarka vatandaşları veizni bulunmayan yabancılar istisna tutuldu.

Bu kişiler dışındaki herkesin ise sınırdançevrileceği açıklandı. Hollanda da İtalya’dan tüm uçuşları durdurdu.

AVUSTURYA, İSVİÇRE, ESTONYA

Viyana yönetimi, İtalya, İsviçre ve Lihtenştayn ileve demir yolu taşımacılığında sınır kontrollerine yeniden başladığını açıkladı.

Bunun yanı sıra İtalya, İsviçre, İspanya ve Fransa’dan ve bu ülkelere yapılan uçuşlar askıya alındı.

İsviçre, İtalya sınırından bazı istisnalar dışında kimseyi kabul etmeyeceğini duyurdu. Estonya da sınırlarındabaşlatacağını açıkladı.

SLOVENYA, SLOVAKYA, MALTA

Slovenya, İtalya sınırından geçişlerde sağlık taraması yapıyor. Slovakya, tüm uluslararası havalimanlarını geçici kapattı, uluslararası otobüs veseferlerini de askıya aldı.

Malta hükümeti ise İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve İsviçre’den gelen yolculara kapılarını kapattı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri