Gündem

Avrupa Uzay Ajansı, 4 uzay görevini durdurma kararı aldı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, derinaraştırmalarını da oldukça etkiliyor.

Avrupa Uzay Ajansı, bu haftadan itibaren 4 farklıprogramından veri toplamayı durdurduğunu açıkladı.

Şirketin, Almanya’nın Darmstadt kentinde bulunan görevmerkezindeki personelin bir hayli azalması nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtildi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın veri topladığı 4aracı, salgın geçene kadar uyku moduna alınacak.

GEÇİCİ OLARAK KAPATILAN UZAY GÖREVLERİ

Avrupa Uzay Ajansı’nın koronavirüs nedeniyle veri akışını kesmek zorunda kaldığıprogramları ise şu şekilde:

Cluster: 2000 yılında başlatılan ve gezegenimizin manyetik ortamını ve Güneş rüzgarı tarafından nasıl etkilendiğini araştıran görev, Dünya’nın yörüngesinde dönen 4 farklıaracından oluşuyor.

ExoMars Trace Gas Orbiter: 2016 yılında göreve başlayanaracı, Mars’ın atmosferinde dolaşıyor ve yüzeydeki olası iniş bölgeleri için veri aktarımı yapıyor.

Mars Express: 2003 yılında göreve başlayanaracı, Mars’ın etrafında dolanarak, gezegenin yörüngesini araştırıyor ve yüzeyi hakkında bilgi topluyor.

Solar Orbiter: Avrupa Uzay Ajansı’nın bu yıl şubat ayında göreve başlattığı Solar Orbiter isimliaracı, Güneş’ten veri toplayan en yeni görev olarak göze çarpıyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın operasyon direktörü Rolf Densing, ‘‘Önceliğimiz çalışanlarımızın sağlığıdır. Bu nedenle şu anda çokpersonel gerektiren bazı bilimsel çalışmalarımızı geçici olarak sonlandıracağız.” ifadelerini kullandı.

Instagram: @eshteknoloji