Gündem

Avrupa halkını, liderlerin korona açıklaması panikletiyor

Avrupa’da İtalya’nın ardından koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İspanya’nın Başbakanı Pedro Sanchez, günler sonra yapılan ilk parlamento oturumundaki konuşmasında, alınan önlemleri ve zamanlamasını savundu.

EN KÖTÜSÜ GELMEDİ

Geç kalmakla eleştirilen Sanchez, olağanüstükararını “gerekliliğin kesinleşmesiyle aldıklarını”, harekete geçmede zamanlamanın önemli olduğunuederek, “En kötüsü hala gelmedi. Bu, sağlık sistemi çok sayıda enfekte olmuş kişinin hastanelere kaldırılmasıyla yaşanacak.” dedi.

ONBİNLERCE KİŞİ ÖLEBİLİR

Guardian gazetesinin elde ettiği İngiltere Halk Sağlığı Kurumunundeğerlendirmesine göre ise, virüsün etkilerisene bahar aylarına kadar devam edecek. Bu süreçte nüfusun yüzde 80’i hasta olacak ve en az 7,9 milyon kişinin hastanelere kaldırılması gerekecek.

İngiliz hükümetinin Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance da, koronavirüsün binlerce kişinin ölmesine yol açacağını ve süreç içinde 20 bin veya daha az kişinin ölmesinin “iyi bir sonuç” olacağını söyledi.

NÜFUSUN BÜYÜK BÖLÜMÜ ENFEKTE OLACAK

Benzer açıklamalar Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte’den de geldi.

“Almanya’daki nüfusun yüzde 60 ila 70’inin bu virüsten etkilenebileceğini”eden Merkel, “‘Yaşlı insanlar ve daha önce hastalığı olan kişiler özellikle risk altında. Şimdi önemli olan,kazanmaktır. Sağlık sistemimize aşırı yüklenilmemesi önemli.” diye konuştu.

Hollanda Başbakanı Rutte de “Hollanda halkının büyük bir kısmının önümüzdeki süreçte enfekte olacağı bir gerçek.” dedi.

KONTROLLÜ BAĞIŞIKLIK

Rutte, ülkede salgına karşı “kontrollübağışıklığı” kazanılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, “Bağışıklık kazanan sayısı ne kadar çok olursa virüsün yaşlı ve hastalara yayılması o kadar az olur. Bu hastalığa yakalanıp iyileşenlerhastalanmaz. Bu kişilerle bağışıklığı zayıfların etrafına duvar örmüş oluruzbu uzunalacak. Zayıfları ancak bu şekilde koruyabiliriz.” ifadesini kullandı.

AÇIKLAMALAR PANİĞE NEDEN OLUYOR

Liderler ve yetkililerin bu açıklamaları, Avrupa genelinde paniğe yol açmış durumda. İtalya, İspanya, Fransa ve Belçika, katı yasakları uygulamaya koyarak önlem alırken diğer ülkelerde ise halkın genelde sokağa çıkmadığı görülüyor.

Hiçbir kapatma kararının alınmadığı, sadece hükümetin “barlara, tiyatrolara ve gece kulüplerine gitmeyin, mümkünse evden çalışın” tavsiyesinde bulunduğu İngiltere’de bile sokaklar boş kaldı.

MARKETLERE AKIN

Halk arasındaki paniğin marketlere yansıması da devam ediyor. Temizlik ürünleri başta olmak üzere, kuru gıdalar, uzun ömürlü sütler ve unların çoğu markette bittiği ve yerine yenilerinin gelmesinin günler aldığı görülüyor.

Uzun sıraların oluştuğu marketlerde, bazı ürünlere kişi başı sınırlama getirilmeye de başlandı. Ayrıca İngiltere’deki büyük market zincileri, yaşlılar ve hastalara öncelik tanıyarak açılışta sadece bu gruptakileri içeri almayı kararlaştırdı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri