Gündem

Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Üretiliyor ? İşte İlk Kez Öğreneceğiniz Bilgiler

Geçmiş yıllarda Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma sonucunda sentezleme ile ortaya çıkan ceviz fidanına chander ceviz fidanı adı verilmiştir. Söz konusu ceviz fidanının yerli ve yabancı olmak üzere iki grupta, birçok çeşidinin olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde birçok kişi genel olarak ceviz yetiştiriciliği bakımından, aşılı ceviz fidanı türünü daha çok tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi ise söz konusu ceviz fidanı türünün daha verimli olması ve daha fazla katkı sağlamasıdır. Diğer ceviz fidanlarına göre daha yapılı olan ve daha çok ürün veren söz konusu aşılı ceviz fidanı, yapısı nedeniyle ceviz konusunda çiftçilerin en sevdiği türlerden biridir. Bununla birlikte aşılı ceviz fidanı ocak- mart ve haziran- eylül gibi dönemlerde aşılanmaktadır.

Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri Hakkında

Aşılı ceviz fidanının genel çeşitleri hakkında bilgi verecek olursak, bu konuda size yerli ve yabancı olmak üzere iki grupta ama birden fazla olan aşılı ceviz fidanı çeşitleri hakkında bilgi verebiliriz. Genel olarak aşılı ceviz fidanlarının yabancı türlerinde, Chandler, Fernor, Fernette, Franquette ve Pedro gibi çeşitler yer almaktadır. Bunun dışında yerli kesimde ise Karman, Yalova, Bilecik ve Şebin gibi türler bulunmaktadır. Bu türlerin genel anlamda hemen hemen birbirine yakın özellikle olduğunu ve bu nedenle rahatlıkla tercih edilebileceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle günümüzde birçok kişi çeşitlilik açısından bu konuda şanslıdır.

Aşılı Ceviz Fidanı Fiyatları Ne Kadar?

Aşılı ceviz fidanlarının fiyat konusunda belirli kriterler doğrultusunda satıldığını söylemek mümkündür. Üreticiler verimine göre, kalitesine göre ve fidanın türüne göre aşılı ceviz fidanı fiyatları arasında oynama yapabilmektedir. Bunun yanı sıra üreticiden üreticiye göre de fiyat farklılığı saptanmaktadır. Ancak genel olarak önerilen seçenek ise kaliteli olan bir aşılı ceviz fidanını fiyat gözetmeksizin almaktır. Zaten uzun vadede bu fidan size maliyetinin fazlasını kazanç olarak sağlayacaktır. Bu nedenle genel anlamda fiyat seçimi konusunda aşılı ceviz fidanlarının fiyat seçeneklerine takılmak yerine daha çok kalitesi hakkında seçim yapmak mantıklı bir seçenek olacaktır.