Gündem

Akıllı telefonlar koronavirüse karşı nasıl temizlenir

Tüm dünyayı etkisi altınakoronavirüs salgını nedeniyle kişisel temizlik oldukça önemli. Ancak uzmanlar, cep telefonu ekranları gibi düz ve pürüzsüz yüzeylerde de virüsün yaşayabileceğini söylüyor.

Bu nedenle günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonların temizliği de bir hayli önemli.

AKILLI TELEFONLAR DA VİRÜS TAŞIYOR

Bilim insanları tarafından yapılan testler, koronavirüsün plastik ve paslanmaz çelik üzerinde iki veya üç gün yaşayabildiğini gösteriyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri; telefonlar, klavyeler ve tablet bilgisayarlarolmak üzere tüm dokunduğunuz cihazlarınkalmasını öneriyor.

AKILLI TELEFONLAR, KORONAVİRÜSE KARŞI NASIL TEMİZLENİR

Akıllı telefonunuzu virüslere karşı temizlerken oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü yapacağınız yanlış bir hamle telefonunuzaverebilir.

1- Telefonunuzun camının çizilmesini ve içerisinegirmesini istemiyorsanız, herhangi bir temizleyici sıvıyı telefonunuza doğrudan püskürtmeyin. Ayrıca telefonunuzu temizlemek için pürüzlü yüzeye sahip bezler kullanmaktan kaçının.

2- Telefonunuzu kapatmadan temizlik işlemine başlamayın. Herhangi bir sıvı kaçması, telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir. Ayrıca şarj esnasında da temizlik işleminden kaçının.

3- Apple’ın da içinde bulunduğu birçok telefon üreticisi,temizlik malzemelerini kullanarak akıllı telefonunuzu temizlememenizi öneriyor. Bunun yerine eczaneden alabileceğiniz alkol içerikli mendiller kullanabilirsiniz.

Ayrıca telefonu temizlemek için mikrofiber temizlik bezi veya kamera lenslerini ve gözlüklerinizi temizlemek için kullandığınız yumuşak bezleri de kullanabilirsiniz.

Google, telefonunuza sıvı kaçırmamanız şartıyla kullandığınız bezi sabunlu suya batırıp ekranı temizleyebileceğinizi söylüyor. ABD’li telekomünikasyon şirketi AT&T ise, kağıt havluya dezenfektan püskürtüp telefonunuzu silebileceğinizi belirtiyor.

Ancakhatırlatmaktavar, dezenfektan spreyleri doğrudan telefonunuza püskürtmemeniz gerekiyor.

4- Telefonunuzu temizledikten sonra pürüzsüz ve kuru bir bezle her yerini kurulayın ve ıslak bir nokta kalmamasına dikkat edin.

SAMSUNG TELEFON TEMİZLEME HİZMETİ VERİYOR

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung, ABD’deki Samsung mağazalarında ve servis merkezlerinde UV ışığı içeren ücretsiz bir telefon temizleme hizmeti başlattı.

Şirket, bu hizmeti önümüzdeki birkaç hafta içerisinde diğer ülkelerdeki mağazalarında da kullanıma sunacak.

Instagram: @eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri