Gündem

Adıyaman, evde kal çağrısına uyan evlere kitap servisi yapıyor

Korona günlerinde hepimiz evlerimizdeyiz. Çoğukaygı duyacağımız haberler okuyoruz. Ancak güzel şeyler de oluyor. İşte onlardan birinden bahsedeceğim size…

Yakup Tosun, iki kitap yazmış, asıl işi tüpçülük olan bir yazar. Tanıyanlar onu Tüpçü Yazar olarak biliyor hatta. Hala bir yandan işini yürütürken bir yandan da kitaplarla ilgili projeler üretmeye devam ediyor. 9 arkadaş bir araya gelip ‘Hayatımız Kitap Grubu’ olarak çok güzel işlere imza atıyorlar…

Yakup ile sanırım 5 yıldır tanışıyoruz. Bugüne dek çok güzel işler yaptı ve projelerini herşehrinin gelişmesine katkıda bulunmak için kullandı. Şimdi ise, sosyal medyada küçücük bir adımı belediyenin dikkatinden kaçmadı ve bir sosyalprojesine dönüştü.

Yakup ile konuştum ve örnek alınası bu iş nasıl büyüdü, öğrendim. Şimdi sizlere de aktarmak istiyorum…

 

#evdekalkitapoku KİTAP ÇEKİLİŞİ İLE BAŞLADI

Yakup’un yıllardır bir kütüphane kafe kurmak gibi bir hayali vardı ve sonunda “Hayathanem Kütüphanesi”ni kurdu. Finanse etmek için kitap satışının da olduğu bu yerde, öğrencilere sessiz bir kütüphane ortamında, ücretsizve çay ikramı ile çalışma ortamı sunuyor.

Kitaplara gönül vermiş biri olarak, bu salgın günlerindekitaplara başvurdu ve #evdekalkitapoku hashtagi açarak takipçilerine kitapetmeye başladı. Adıyaman Belediyesi’nin sürekli dikkatinde olan çalışmaları gibi, nehre attığı bu taş da büyük biryarattı.

Hayathanem olarak bir çekiliş başlattı. Şimdi sorduğu soruya doğruveren iki kişiye, birkendi kitabından, birde başka kitapediyor.

Kendisine bu fikirdeki amacını sordum ve aktarıyorum…

(Yakup Tosun)

HERKES KENDİ PAYINA DÜŞERSE BU VİRÜSTEN DAHA HIZLI KURTULURUZ

– Yakup, sosyal medyada böyle bir şey yaparken amacın neydi ve işler nasıl büyüdü?

Hayathanem Kütüphanesi olarak evde kalmaya insanları teşvik etmek istiyordum. Tabii bir başına yapacaklarım, imkânlarım kısıtlı. Yine de herkesin elinden geleni isterse yapabileceğini, bireysel farkındalık yaratabileceğini düşünüyorum. Herkes kendi payına düşeni yaparsa, bu virüsten daha hızlı kurtuluruz. Belediye Başkanımız sayın Dr. Kılınç, sosyal konularda desteğini esirgemeyerek hep daha fazlası için çalışır. Yine öyle yaptı. Belediyeetti ve iş, bir sosyalprojesine dönüştü. Ben bireysel olarak projeler üretmeye, odağıma hep kitapları almaya devam edeceğim. Hep okumamız, çok okumamız gerektiğini düşünüyorum. Bugünleri de aşacağız…

BELEDİYE, SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ: HAYDİ ADIYAMAN KİTAP VAKTİ

Yakup Tosun’un işlerini takdir eden Adıyaman Belediyesi, bu işi de bir sosyalprojesine dönüştürmeye karar verdi. Sosyal medya hesaplarından ‘evde kal’ çağrısına uyan vatandaşlara, ‘evlere kitap servisi’ uygulamasını, #evdekaloku hashtagi, ‘Haydi Adıyaman Kitap Vakti’ başlığıyla başlattı.

25 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Adıyaman Kitap Fuarı’nda, fuara katılan yayımcılardan kitaplar alınmıştı. O gün alınan kitaplar, şimdi bu salgı günlerinde, insanların ruhunu iyileştirmek için kullanılıyor…

Vatandaşların büyük ilgisini gören bu yaklaşım, güzel anlara sahne oldu. Kitap talep edebilmek içinşart ‘Evde kal!’ çağrısına uymaktı. Adres yazan her vatandaşın evine kitaplar servis edildi. Yüzlerce vatandaşa kitapedildi. Ve edilmeye devam ediyor…

Projeye dikkat çekmek isteyen Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, kitap talebinde bulunan ilk iki ailenin evine, kitapları bizzat teslim etti.

İnsanların evde kalmalarını ve kitap okumalarını önemseyen Dr. Kılınç, şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüs nedeniyle dünyada bir buhran, bir kriz ortamı var. Tabii ki bu durumu iyi değerlendirmek lazım. Bu tür kriz ortamları,ortamları insanın içindeki cevheri ortaya çıkartabilir. Biz de bu anlamda böyle ortamlarda kitap dağıtımı yapalım dedik. Millet olarak, ülke olarak çok az kitap okuyoruz. En azından böyle bir ortamdada olsa insanların kitap okumalarına katkımız olsun diye düşündük. Sosyal medyadan da kitap okumak isteyenlere çağrıda bulunduk. Vatandaşlarımız büyükgösterdi.”

VATANDAŞ DA MEMNUN

Sosyal medya duyurusunun ardından yüzlerce talep geldi. Dr. Kılınç’ın kitap götürdüğü iki evden Sıtkı Bayraktar ve Sunahan Özdemir’in söylediklerini de aktarmak isterim…

Sıtkı Bayraktar: “İnsanların evde canları sıkılıyor. Bizler için şudışarı çıkma yasağı var. Ondan dolayı da başkanımızın böyle bir uygulama başlattığından dolayı bir kitap talep ettik. Başkanımız onu bize kadar getirdi. Çok teşekkür ediyoruz, bu uygulamanın devamını bekliyoruz.”

Sunahan Özdemir: “Başkanımızın böyle bir uygulama yaptığı için kendisine çok teşekkür ederiz. Çocuklarımlakitap okumayı seviyorduk. Bütün vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyorum. Buradan sesleniyorum. Mümkünse evlerinden çıkmasınlar. Evimizde oturup kitap okuyup,yapalım. Facebook hesabımdan görmüştüm, başvurdum. Bu kadar erken dönüş yapacaklarını bilmiyordum.”

*

Damla Karakuş

[email protected]

Instagram: biyografivekitap