Gündem

ABDli senatörler koronavirüsten kazanç sağlıyor iddiası

ABD Kongresi’nin iki üyesi, skandal bir haberle gündemde…

Cumhuriyetçi Parti’den iki üyenin, koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan finansal piyasalardaki çöküş öncesinde konumlarını kullanarak elde ettikleri bilgilerle haksız kazanç sağladıkları öne sürüldü.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Cumhuriyetçi Partinin Georgia eyaleti senatörü Kelly Loeffler, 24 Ocak’ta Senato Sağlık Komitesinde, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Direktörü Anthony Fauci ve Ulusal Alerji Enstitüsü başkanının da bulunduğu koronavirüs konulu toplantıya katıldı.

SATIŞTAN SONRA FİRMANIN HİSSELERİ ARTTI

Loeffler, toplantıda edindiği bilgiler sayesinde elindeki bazısenetlerini sattı.

Eşi, New York Borsası’nın başkanlığını yapan Loeffler, toplantının yapıldığı gün elinde bulundurduğu Resideo Technologies adlı şirkete ait 50,001 ile 100,000 dolar değerindekisenetlerini sattı. Satıştan kısa bir süre sonra firmanın değeri yüzde 50’dendüştü.

Kelly Loeffler

Ayrıca Loeffler, evden çalışma yazılımları üzerine çalışan Citrix firmasından 100,000 ile 250,000 dolar değerindesatın aldı. Daha sonra bu firmanın hisselerindeartış görüldü.

Loeffler, göreve geldiğinde 500 milyon dolarlık servetiyle kongrenin enüyesi olmuştu.

BÜYÜK MİKTARDA HİSSE SATIŞI

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD Senatosu İstihbarat Komitesinin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Kuzey Carolina Senatörü Richard Burr da, pozisyonu sayesinde koronavirüs ile ilgili aldığı özel bilgi üzerine ABD Borsası düşüşe geçmeden önce şubat ayı ortasında kendisi ve eşine ait 628 bin dolar ile 1,72 milyon dolar değer aralığındaki hisseleri sattı.

Richard Burr

Bu miktardaki hisselerin, Burr’un 2016’dan bu yana sattığı en yüksek sayıdakisenedi olduğu görüldü.

Kongre üyelerinin edindiğibilgileri kullanarak ticari faaliyetlerini yasaklayan yasa, 2012 yılında ABD Meclisi’nden geçmişti. Burr, yasaya karşıkullanan 3 senatörden biriydi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri