Gündem

ABD ye göre koronavirüs 18 ay veya daha fazla sürecek

New York Times’ta yerhaberde, 13 Mart 2020 tarihli 100 sayfalık “ABD Hükümeti Koronavirüs Müdahale Planı” başlıklı çalışmanın detayları paylaşıldı.

“Yalnızca Resmi Kullanım İçin/Genel Dağıtım İçin Değildir” uyarılı planda, ABD’de koronavirüs salgınının 18 ay veya daha uzun süreceği ve ülkenin sağlık sistemini zorlayacak şekilde kıtlıklarla sonuçlanacak “birdendalga” halinde olacağı uyarısı yer aldı.

ÖZEL SEKTÖR DE MOBİLİZE EDİLEBİLİR

Geçen hafta, ABD Başkanı Donald Trump’ındüzeyde acililan ettiği günün tarihini taşıyan çalışmada, virüse karşı müdahale için resmi kurumların harekete geçirilerek özel sektörün de Başkanlık yetkileri çerçevesinde mobilize edilebileceği kaydedildi.

TRUMP SAVAŞ DÖNEMİ YASASINI DEVREYE SOKABİLİR

Planda Trump’ın, Amerikan endüstrisinde vantilatör, solunum cihazı, koruyucugibi kritik sağlık ekipman üretimini hızlandırmayı zorlamak için olağanüstü bir adım atma yetkisi veren, Kore Savaşı döneminde çıkarılan 1950 Savunma Üretim Yasası’nı devreye sokabileceğiedildi.

GÜVENİLİRLİK SORUNU

Bu süreçte kritik altyapı ve iletişim kanalları daeyalet veyönetimlerin baskı altında kalacağı ve potansiyel olarak daha az güvenilir olacağı belirtilen planda, ”Bu baskılar, güncellenmiş mesajlar almayı ve ilgili bölgelere yönelik doğrudan koordine etme zorluklarını da artırabilir.” değerlendirmesine yer verildi.

HÜKÜMET BİLE ZORLANABİLİR

Söz konusu planda, koronavirüsün yayılımını ve şiddetini tahmin ve karakterize etmeninolacağına işaret edilerek; zamanla hükümet, özel sektör ve bireysel tüketiciler için önemli eksikliklerin baş göstereceği uyarısında bulunuldu.