Gündem

ABD koronavirüs salgını sebebiyle Kanada sınırını kapattı

Çin’de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs nedeniyle ülkeler tedbirlerini arttırıyor.

“KANADA SINIRIMIZ ZARURİ OLMAYAN GEÇİŞLERE KAPATILDI”

ABD Başkanı Donald Trump koronavirüse yönelik alınankapsamında Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Karşılıklı olarak Kanada ile olansınırımız zaruri olmayan geçişlere geçici olarak kapatıldı. Bu durum, iki ülke arasında ticaret ilişkilerini etkilemeyecek” dedi.

ABD Başkanı Trump, Meksika sınır kapısına yönelik yaptığı açıklamada isedışı yollarla ABD’ye girişlere hiçbir şekildeverilmeyeceğini ve belgesiz göçmenlerin degönderilmesi üzerine bir takım çalışmaların olduğunu bildirdi.

GIDA İÇEREN GEÇİŞLER DEVAM EDECEK

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise karantina altında bulunduğu yerden yaptığı yaptığı açıklamada, turizm amaçlı ülkeye yapılacak seyahatlereverilmeyeceğini ancakgıda içeren geçişlerin devam edeceğini aktardı. Trudeau, “Her iki ülke arasında ekonomik düzeyde gelinen noktayı korumamız kritik önem taşıyor. Bunlar arasında gıda, yakıt ve tıbbi ilaçların sınırın her iki yanından insanlara ulaşmasını sağlıyoruz” dedi.

YILIN BİR KISMI ABD’DE YAŞAYANLAR VE KAMYON ŞOFÖRLERİ MUAF

Kanada Başbakanı Trudeau, “Yılın bir kısmı ABD’de yaşayan Kanadalılar ve kamyon şoförleri muaf tutulanlar arasında. Sınırın tamamen kapatılması bu kadar yakın bütünleşmiş iki ekonomiyezararlar verecektir” ifadelerini kullandı.

KANADA’NIN GIDA TEDARİKİNİN YÜZDE 75’İNİ ABD KARŞILIYOR

Öte yandan Kanada’nıngıda tedarikinin yüzde 75’i ABD’den karşılanıyor ve Kanada’nın petrol ihracatının yüzde 98’i ise ABD’ye gidiyor.

KANADA BAŞKANININ EŞİNDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLMİŞTİ

Ayrıca geçtiğimiz hafta Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun eşi Sophie Gregoire Trudeau’ya yapılan korona virüs testinin pozitif çıktığı duyurulmuş, Kanada Başbakanı Trudeau daamaçlı 14 gün boyunca karantina altına alınmıştı. Trudeau, 7 gündür karantinada tutuluyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri