Gündem

ABD, Huawei’ye verdiği ek süreyi 15 Mayıs’a kadar uzattı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarından oldukça etkilenen Huawei, ABD’nin casusluk iddiaları nedeniyle sık sık yaptırımlara maruz kaldı. Çinli şirket, bazı ülkelerde 5G teknolojisi için yasaklanırken, bazı ülkeler ise Huawei’yeverdi.

ABD’ningüvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle ülke yönetimi tarafından yaptırım uygulanan şirkete, Ticaret Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da 3 ay geçici lisans verilmiş, ardından söz konusu lisansın süresi 18 Kasım 2019’da 90 gün daha uzatılmıştı.

ABD, HUAWEI LİSANSINI YİNE UZATTI

ABD Ticaret Bakanlığı; geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamada Huawei’nin ABD’li şirketlerle iş yapabilmesini sağlayan geçicilisans için şirkete 45 gün dahasüre verdiğini  açıklamıştı.

Bu sürenin bitmesinin ardından yeni bir karar dahaABD, Çinli şirkete verdiği lisans süresini 15 Mayıs’a kadar uzattı.

Bakanlığın aldığı yeni kararla Huawei ve bağlı şirketler, ABD’li şirketlerle 15 Mayıs’a kadar iş yapabilecek.

Bazı ABD’li senatörler Pekin yönetimi ile yakın ticari ilişkilerin kurulmasını desteklerken, bazı yetkililer ise Çin ve Huawei’yi Amerikangüvenliğine karşı büyük bir tehdit olarak görüyorlar.

Bu nedenle önümüzdeki süreçte ABD ile Huawei arasındaki gerilim daha da artabilir.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncelve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri