Gündem

ABD basını korona haberinde Hz. Muhammedi örnek gösterdi

Koronavirüs salgınına karşı en önemli tedbirlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor.

ABD’li haftalıkdergisi Newsweek, Hz. Muhammed’in salgın hastalıklarla ilgili önerilerine yer verdi.

HZ. MUHAMMED ÖRNEĞİ

Haberde, bazı uzmanların salgına karşı temizlik uyarıları aktarılırken, “Bir salgın sırasında başka kimin hijyen ve karantina önerdiğini biliyor musunuz? 1300 yıl önce İslam Peygamberi Hz. Muhammed.” ifadeleri kullanıldı.

KARANTİNA TAVSİYESİ

Hz. Muhammed’in, koronavirüs gibi ölümcül hastalıkları önlemek ve bu gibi salgınlarla mücadele etme konusunda sağlıklı tavsiyelerde bulunduğu belirtildi. İslam Peygamberi’nin, salgın hastalık riskine karşı, ashabına yaptığı bir tavsiyede karantina uygulamasına dikkat çektiğiedildi.

“BİR YERDE VEBA SALGINI DUYARSANIZ…”

Newsweek’in haberinde Hz. Muhammed’in konuyla ilgili, “Bir yerde veba salgını duyarsanız, oraya girmeyin;veba sizin bulunduğunuz yerde çıkarsa, o yeri terk etmeyin” hadisi okurlarla paylaşıldı.

“BULAŞICI HASTALIĞI OLANLAR…”

Hz. Muhammed’in tavsiyelerinin sıralandığı yazıda, Peygamber’in, “Bulaşıcı hastalığı olanlar sağlıklı olanlardantutulmalıdır.” önerisine yer verildi.

TEMİZLİK VURGUSU

Ayrıca Hz. Muhammed’in, insanları enfeksiyondan koruyacak hijyenik uygulamalara uymaya da teşvik ettiği de hatırlatılarak, “Temizlik, imanın yarısıdır. Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nereyeettiğini bilmiyorsunuz. Yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.” tavsiyeleri de aktarıldı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri