Gündem

ABD, Airbus uçaklarına gümrük vergisini artırabilir

ABD’li ve Avrupalı yetkililer, ABD’nin Airbus uçaklarına uyguladığı gümrük vergisinin yüzde 50 artırmasının beklendiğini açıkladı.

Buhalihazırda koronavirüs salgını nedeniyle azalan bilet satışları yüzündenşekilde etkilenen havayolu şirketlerine dahaetkileyeceği belirtiliyor.

VERGİ, YÜZDE 50 ARTABİLİR

Avrupa’da üretilen Airbus uçaklarına uygulanan gümrük vergileri %10’dan %15’e çıkarılması bekleniyor. ABD bu karar ile Avrupa Birliği’ni (AB) Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) hava yolu firmalarına devlet yardımı yapmasının kurallaraolmadığı kararına uymaya zorluyor.

AVRUPA’DAN MİSİLLEME HAZIRLIĞI

AB de WTO’nun emsal kararı ile ABD hükümetininin Boeing’e yardım yapmasının önüne geçmek için ABD menşeili ürünlere gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor.

Birçok AB yetkilisi, G7 ülkelerinin küresel ekonomiyi etkisi altınakoronavirüs salgını ile mücadelede iş birliği yapılması çağrısına rağmen ABD’nin kararında değişiklik olmayacağını beklediklerini belirtti.

WASHINGTON, KARAR DEĞİŞTİRMEYECEK

Airbus sözcüsü Clay McConnel da, Washington cephesinin karar değiştireceğine yönelik bir işaret bulunmadığını belirtirken, ABD ve AB arasında 15 yılı aşkın süredir uygulanan devlet yardımları üzerindeki tartışmayı bitirecek bir anlaşmaya varmayaetti.

McConnel yaptığı açıklamada, “Küresel koronavirüs salgını ve havacılık endüstrisine olan etkisi bu tartışmanın rafa kaldırılmasını ve endüstrinin geleceği için sürdürülebilir bir çözüm bulmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri